VIDEO | Liteni-ul la a III-a victorie in campionat.

Intr-o zi calda de toamna CSO Viitorul Liteni a disputat o meci din campionat contra celor de la AS Somuzul Falticeni, meciul a inceput la ora 13:05, in tribune fiind circa 200 de spectatori.

Meciul incepu sa fie cu surprize inca din min 2, Liteniul patrunzand prin Scutelnicu care suteaza de la 14 m, portarul oaspetilor repingand in fata, iar mingea ajunge la Maranda care din 11m iroseste o ocazie monumentala sutand peste poarta. In min 8,corner pentru oaspet de pe partea stanga prin Oprea, Paval loveste minge cu capul la radacina barei din stanga, insa Holca respinge mingea in corner.

Oaspeti mai beneficiaza de inca un corner de pe partea drapta acelasi Oprea, Paval loveste pe langa bara dreapta. In min 17, echipa oaspete primeste o lovitura libera de la 18 m, insa Oprea suteaza mult peste. Liteniul reuseste in min 25 prin Scutelnicu sa marcheze primul gol.  Meciul fiind apoi in dominarea celor de la Liteni. In min 43, oaspetii reusesc sa patrunda de partea dreapta prin Zancu care ii paseaza lui Sandu, insa ascesta suteaza din 5 m peste poarta. In min 45, Corneanu loveste mingea cu capul din plonjon putin langa vinclu.  Gazdele reusesc sa majoreze scorul tot prin Scutelnicu in min 45+1 care patrunde pe stanga, sutand din afara careului la coltul lung al portii aparate de Arteni. Arbitru fluerand sfarsitul primei reprise.

In partea a doaua a meciului, gazdele reusesc o incursiune prin Corneanu pe partea drapta, sutand din afara careului putin pe langa poarta.

In min 53, Liteniul beneficiaza de o lovitura libera  de pe partea dreapta la marginea careului prin Scutelnicu, iar oaspetii resping cu greutate. Dupa doar 5 min, Scutelnicu suteaza din afara careului, iar portarul oaspetilor respinge de la radacina barei in corner. In min 59, Maranda suteaza de la circa 20m putin peste poarta. Min 71,gazdele rateaza prin jucatorul Corneanu din 3m in urma unui corner executat de pe partea dreapta. In min 76, gazdele isi introduce mingea in propria poarta prin devierea lui Camaruta. In min 84, o balbaiala a formatiei din Liteni in careul din 16, iar oaspetii nu profita si retine portarul Holca din 4-5m in ultimul moment.  In min 90, Locan patrunde in terenul gazdelor dupa o pasa primita in adancime dar acesta suteaza peste poarta irosand o buna ocazie de a egala. Min 90+1, Scutelnicu scapa pe contraatac, sutand din afara careului putin peste poarta aparata de Arteni. Arbitru incheie partiga in min 90+2.

CSO Viitorul Liteni:

Au mai intrat: Camaruta, Nita, Matei

AS Somuzul Falticeni: Arteni – Paval, Gramus, Lucan Vadan, Zancu, Tiprigan, Dunca, Oprea(C), Pancea, Sandu.

Liga a IV-a Suceava | Rezultate LIVE incepand cu ora 13:00

Astazi, 30 Septembrie 2012, site-ul Sport News Liteni iti ofera rezultate de la pauza si de la finalul meciurilor din Liga a IV-a Sucevene, incepand cu ora 13:00 fii atent pe site-ul noustru.

Liga a IV-a | Stroiesti – Liteni, Duminica, 30 Septembrie 2012, Ora 13:00

Partida dintre AS Vointa Stroiesti si CSO Viitorul Liteni va fi arbitrata de o brigada din Suceava cu, Bilouseac Florin la centru, ajutat la cele doua margini de catre Ciubotaru Sergiu si Muntean Iulian, observatorul acestui meci fiind Filipciuc Ioan din Suceava.

Liteni-ul la a doua infrangere consicutiva

In partida de duminica dintre CSO Viitorul Liteni – AS Bradul Putna s-a terminat cu scorul de 1-5 pentru echipa oaspete. Liteni-ul mai incaseaza inca o luvitura dupa cea de la Draguseni terminata cu scorul de 4-1 pentru acestea. In partida de ieri Putna a reusit sa sparga gheata inca din min 1 marcand prin Buraciuc, dupa o lovitura de la colt executata foarte bine de catre Cardei. Gazdele revenid cu egalarea in min 25 prin jucatorul Tomescu. Pana la pauza meciul find dominat de catre echipa oaspete, acestea incheind repriza la egalitate.  Oaspeti avand un moral mai bun reusesc sa marcheze doar la 4 minute dupa inceperea celei dea doua reprize prin Coroama care suteata de la circa 16 metri fix pe centrul porti, acesta reusind sa-si aduca echipa in avantaj. Doar dupa 3 minute de la reluare jocului de la mijlocul terenului, Roman reuseste sa impinga cu capul in poarta,dintr-o greseala a portarului Moldovan, aducandu-si echipa in avantaj cu doua goluri. Gazdele intrand in jocul celor de la Putna sau aruncat cu toata echipa in  defensiva oaspetilor,insa acestea pornesc pe contra atac prin Lelcu care marcheaza cu un sut de la coltul careului de 16 metri. Cum meciul inca nu se terminase, oaspeti reusesc mai mai inscrie si golul cinci prin jucatorul Cardei care seuseste se scape pe contraatac, acesta dribleaza portarul si incrie in poarta goala pentru scorul de 1-5. O victorie muncita si meritata pnetru echipa oaspete care au avut in tribune circa 20 de spectatori putneni.

CSO Viitorul Liteni: Muntean – Buziuc, Cojocaru, Ignat, Corneanu, Patras, Ciubotaru M, Tomescu, Grosu B, Craiu, Scutelnicu.

Antrenor: Bogdan Grosu

AS Bradul Putna: Pascal – Duman, Bosancu, Turliuc, Teleaga, Tugui, Buraciuc, Lelcu T, Cardei, Lelcu, Martinecu, Coroama.

3p

AS Moldova Draguseni – CSO Viitorul Liteni, etapa a V-a.

Duminca 16.09.2012, CSO Viitorul Liteni se va deplasa in comuna Draguseni pentru a disputa cea de-a cincea etapa a Ligi a IV-a judetene. Echipa din orasul Liteni, dupa remiza de duminica trecuta contra celor de la Siret, vor sa reuseasca o victorie contra celor de la Moldova, iar echipa gazde spera se faca un retultat bun.

Florconstruct Patrauti pastreaza traditia in confruntarile cu Vointa Stroiesti

In prezenta a peste 100 de spectatori pe stadionul din Patrauti, echipa gazda incerca a 2-a victorie in acest sezon impotriva unor rivali din sezoanele trecute, cei de la Stroiesti.

Meciul incepe cu o ciocnire violenta intre Chis, de la gazde si Lauric de la oaspeti, de unde Chis a iesit cu arcada sparta. Prima faza de atac mai importanta il are in prim plan pe Marmeliuc. Acesta depaseste un adversar, intra in careu si este agatat din spate, arbitrul indicand ferm punctul cu var. Penalty-ul este transformat cu siguranta de Velniceriu in minutul 15. Jucatorii gazda au reactii vehemente fata de arbitru si se pare ca aceasta faza le-a turnat plumb in ghete, dar nu a fost asa. Dupa 20 de minute cu un joc haotic, doar suturile de la distanta ale lui Holban, de o parte, si Rusti, de cealalta ii mai dezmortesc pe cei doi portari.

Patrautiul revine in meci in minutul 35 prin golul lui Burduja, dupa un corner executat de Holban si o greseala de aparare a oaspetilor. Peste doar 3 minute gazdele preiau conducerea, tot dupa un corner. De aceasta data cel care a marcat a fost Lutac.

Oaspetii sunt in degringolada, iar Florconstruct forteaza desprinderea. Goras primeste o pasa in adancime, si marcheaza, fara sperante pentru Turca. Truscan infinge si mai tare cutitul in rana oaspetilor, reusind sa stabileasca scorul la pauza, 4-1, dupa ce a plecat de la jumatatea terenului, l-a depasit usor pe Turca si a marcat cu poarta goala.

Repriza a 2-a este una foarte linistita, Vointa reduce din diferenta in minutul 61 prin Marmeliuc, dupa o lovitura de cap, dar nimeni nu-si facea probleme. Velniceriu mai rateaza o ocazie imensa peste 5 minute, gasit foarte bine in careu de Dragomir, care a driblat tot ce i-a iesit in cale, dar Velniceriu trimite mingea, din 11 metri mult peste poarta. Gazdele se trezesc si destabilizeaza apararea Stroiestiului in minutul 73, cand Nastase este deschis foarte bine in dreapta, scapa singur cu portarul si spulbera sperantele oaspetilor pentru o revenire de efect. Meciul se incheie cu cateva ratari ale gazdelor, dar de aceasta data Turca a fost la post.

Florconstruct Patrauti reuseste a 2-a victorie pe teren propriu din tot atatea posibile, dupa victoria cu Moldova Draguseni si ajung la un total de 6 puncte. Vointa Stroiesti ramane cu cele 3 puncte obtinute runda trecuta, in propriul fief, contra celor de la Bucovina Fratautii Noi. Patrauti si Stroiesti si-au imaprtit victoriile in ultimele sezoane, fiecare castigand  meciurile de pe propriul teren.

Florconstruct Patrauti:  Bumbac, Holca Al., Bejinari, Holca N., Chis, Burduja, Lutac, Holca An., Holban, Goras, Truscan. Au mai intrat: Nastase, Fagaras, Lutac I. si Romascan.

Vointa Stroiesti: Turca, Crainiciuc I., Chirila, Rusu, Crainiciuc C., Sulea, Rusti, Velniceriu, Dragomir, Luaric, Marmeliuc.

Adrian Ostaficiuc

Clasamentul si rezultatele etapei a IV-a

In prologul etapei a IV-a, CS Gura Humorului a invins echipa AS Bradul Putna cu scorul de 4-2, Minerul Iacobeni s-a desprins la un punct diferenta de locurile 2-3. Meciul dintre CSO Viitorul Liteni si As Zimbru Siret s-a terminat 2-2, oaspeti reusind sa egaleze printr-o lovitura de la 11 m. Din nefericire cei de la Vointa Stroiesti au pierdut in fata celor de la Florconstruct Patrauti cu scorul de 5-2.

LIVE TEXT: ora 13:00, CSO Viitorul Liteni – AS Zimbru Siret

Partida dintre CSO Viitorul Liteni si AS Zimbru Siret va fi arbitrata de o brigada de arbitri din Suceava cu, Tacu Vasile  la centru, ajutat la cele doua margini de catre Ciubotaru Sergiu si Sroder Robert, observator acestui meci find Buruiana Anton din Falticeni.

Vreme: Frumoasa,  Teren: Bun,  Spectatori: 100

Scor Juniori: 6-1

Info: Meciul incepe la 13:16

Min 1′ Start meci

Min 15′  Liteni-ul este usor dominata de catre echipa oaspete

Min 20′   Gool Liteniul Scutelnicu scapa pe contraatac, sutand de la 3 m (1-0)

Min 24′   Oastepti resusesc egalarea prin varful de acat care prinde un sut la radacina barei (1-1)

Min 35′  Ocazie mare pentru oaspeti prin nr. 10 care suteaza de la circa 20 m

SCOR PAUZA: 1-1

Min 57′ Gazdele au inceput sa domine meciul.

Min 60′  Schimbare la Viitorul, intra Nita in locul lui Matei.

Min 75′ Schimbare la gazde, intra Vornicu in locul lui Patras

Min 80′  Gool Liteni-ul prin Maranda , care primeste o centrare de pe partea dreapta a terenului (2-1)

Min 89′  Siretul reuseste egalarea de la 11 m (2-2)

SCOR FINAL: 2-2

Legenda:     – GOL    – CARTONASUL ROSU   – CARTONASUL GALBEN  – SCHIMBARE

Clasamentul si rezultatele etapei a II-a, a Ligi a IV-a.

In prologul etapei a II-a, Liteni-ul sa deplasat la Gura Humorului, oaspetii acestui meci au plecat acasa cu o infrangere, ei sperand sa facea acelasi meci foarte bun care l-au avut in prima etapa, insa gazdele cu un moral mai bun au reusit sa inscrie in poarta celor de la Liteni cinci goluri prin Gafita (2), Botezatu, Ruscan si Aionoaie.  Portarul Liteni-ului ne avand ce face la aceste goluri.